♥Kimi♥Jaime♥Nico♥Nicolas♥Vettel♥
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Kimisek indulója

"Megcsillan a nap a Ferrarikon

átszáguld Kimivel a célvonalon

Együtt mozog gép és lélek,

Kimis leszek, míg csak élek."

 
Menü
 
WRC
 
Nap idézete

További kedvenc idézeteim...

 
Szavazás
Te megbüntetted volna a Ferrarit?

Igen
Nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Nico Rosberg
 
Sebastian Vettel
 
Jaime Alguersuari
 
Mennyien vagyunk?
Indulás: 2006-08-15
 
Palik beköpések
 
Nico hazája
 
Németország
 
Szavazás
Ki a Kedvenced?

Kimi Räikkönen
Sebastian Vettel
Jaime Alguersuari
Nico Rosberg
Nicolas Hülkenberg
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Beszélgessünk:D
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazz
Melyik variációnak örülnél jobban?

Kimi a raliban maradna
Kimi visszatérne az F1-be
más /A véleményedre kíváncsi vagyok, nyugodtan írd be a csetbe, vagy a vendégkönyvbe/
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
F1-es cikkek
 
Ne lopj, mert látlak!
Innen mindenkit látok!
 
Jó oldalak:D
 
Puszi:D
 
Szavazz!
Lezárt szavazások
 
Interjúk
 
Ayrton Senna
 
Utolsó frissítés
 
2008 Monaco

Amikor valami félresiklik, és megbontja a pályaversenyzés monotonnak tűnő ciklikusságát, a tehetség végre átsüt a rutinon. Kimi Räikkönen szomorú véget ért mutatványa, a McLaren villámgyors válságkezelése Monacóban is ékesen tanúskodtak erről.

 

Amikor egy nyárutói, bágyadt vasárnap délutánon jótékony tompaságba szenderülök a pályán bódult őszi légyként, elviselhetetlen monotonitással körbe-körbe zümmögő autók látványától, néha azt álmodom, hogy nem is olyan nehéz játék ez. Mármint a versenyzés. Na jó, talán kellene gyúrnom rá egy keveset vacsora előtt a szobabiciklimmel, de ha lenyomnék néhány menetet valamelyik szimulátoron, meg kapnék egy kis gyakorlási lehetőséget élesben, biztosan meg tudnám tanulni. Ez is csak olyan, akár a zongorázás, nem? Nem kell hozzá más, mint a megfelelő sorrendben nyomogatni a billentyűket, oszt kész.

Hát persze. Az embernek mindaddig megvan ez a kellemes illúziója, amíg azt látja, hogy a pályán nem történik semmi rendkívüli, és a versenyzők rutinszerűen tekergetik a kormányt meg nyomkodják a pedálokat, az autók engedelmesen tartják az íveket. Elemes perpetuum mobile az íróasztalon; nincs unalmasabb, mint amikor valami tökéletes egyhangúsággal ciklikus mozgást végez. Körbe-körbe, le-föl, jobbra balra. Még elnézni is fárasztó. Mindenki tudja, hogy valójában ebben van a művészet - az igazi pályaversenyzők attól igazi pályaversenyzők, hogy minden egyes körben képesek minden egyes kanyart pontosan reprodukálni -, mégis: ami ismétlődő, az tanulható.

A tehetség, a felkészültség és a profizmus mindig a váratlan helyzetekben mutatkozik meg, amikor az ember önmagára és az érzékeire van utalva, mert nincs sablon, amit követhetne. Az olyan esetek, mint Felipe Massa kicsúszása, Kimi Räikkönen lélegzetelállító egyensúlyozása a sikán féktávján, vagy a McLaren stratégáinak villámgyors reakciója Lewis Hamilton defektjére, pillanatok alatt ráébresztenek, hogy hiába is klimpíroznék azon a fekete-fehér klaviatúrán. Inkább hagyom is a fenébe.

De komolyan: én is borzasztóan sajnálom Adrian Sutilt, aki vitathatatlanul szenzációsan teljesített a Monacói Nagydíjon, mégis azt kérem, hogy egy pillanatra vonatkoztassunk el az őt ért szerencsétlenségtől, és koncentráljunk Kimi mozdulataira. Ha sikerül elképzelnünk, mintha Sutil Force Indiája ott sem lett volna, az egyik legszebb jelenet bonatkozik ki előttünk, ami a gyorsasági autósportban elképzelhető: egy formaautó 250 km/óra körüli tempóban riszálja magát, s hiába hisszük, hogy a következő pillanatban a falnak csapódik, valahogy mégis irányban marad.

Civil ésszel felmérni sem lehet, hogy ez milyen hihetetlen egyensúlyérzéket követel a versenyzőtől. Röhejesnek tűnik, hogy egy hibát magasztalok? No problem: menjünk el szépen egy vezetési tréningre, mondjuk a Hungaroring tanpályáján, és próbáljuk ki a rántópadot, amely szándékosan megdobja az autónk farát, hogy ellenkormányoznunk kelljen. Mindezt persze circa 30 kilométer/órás tempónál. Megvan? Oké, akkor próbáljuk meg elképzelni ugyanezt 250-nél, úgy, hogy másfél méterről egy védőkorlát vár minket vigyorogva, és a közúti autókénál sokkal közvetlenebb áttételezés, no meg a tempó a legapróbb kormánymozdulatot is brutálisan felerősíti. Elképesztő, hogy Kimi képes volt korrigálni, miután a Ferrariját az alagút utáni féktáv elején megdobta az a bucka; négyszer ellenkormányzott sikeresen, és ha Sutil nincs előtte, a sikán levágásával bár, de a megúszta volna ütközés nélkül. David Coulthard egy nappal korábban, a Q2 végén ugyanazzal a buckával kötött kellemetlenül közeli ismeretséget - az eredményre, azt hiszem, mindannyian emlékszünk.

Massa kicsúszása a Ste. Devote-ban nem volt ekkora vezetéstechnikai bravúr, ellenben óriási lélekjelenlétet igényelt. Nem az volt a nagy szám, hogy kiengedte az autóját a bukótérbe, mert ezt minden versenyző megtanulja, és többé-kevésbé sikerrel alkalmazza is, hanem az, hogy milyen gyorsan visszatért onnan: olyan kis helyen, ráadásul stresszhelyzetben megfordítani az autót, s mindezt egy pillanat alatt, csak hideg fejjel lehet. A veszteség minimalizálása olyasvalami, amire következetesen csupán a legnagyobbak képesek. Michael Schumacher például utolérhetetlen volt abban, hogy ha hibázott - márpedig, mint mindenki, ő is hibázott -, azt többnyire a lehető legenyhébben megússza. Olyan hibákat, amilyet Felipe a Ste. Devote-ban, ő is rengeteget elkövetett (például konkrétan ugyanabban a kanyarban), általában mégis versenyben maradt, mivel ügyesen reagált. A legnagyobb kihívás ilyenkor az, hogy egy hiba után az ember ne veszítse el az önbizalmát, és ne essen szét mentálisan - Felipének ez, legalábbis most, sikerült.

És akkor arról még nem is beszéltünk, amikor valaki kifejezetten előnyt tud kovácsolni egy hibából, ahogy a McLaren tette, miután Hamilton a Monacói Nagydíj 6. körében a korlátnak koccant, és jobb hátsó defektet kapott. Gondoljunk bele: a csapatnak nagyjából fél perce volt rá, hogy a stratégák kitalálják, hány körre elég benzint tankoljanak Lewis autójába, az üzemanyag-utántöltő kezelői beállítsák a kívánt mennyiséget, és a szerelők felkészüljenek a boxkiállásra. Pánikszerű kapkodás nélkül. Ez egyszerre követel improvizációt és a végletekig begyakorolt rutint; elképesztő, hogy a McLarennél pontosan ráéreztek arra a stratégiára, amely végül helyesnek bizonyult. Szerencse? Ihlet? Mindkettő, hát hogyne; de tehetség nélkül, pusztán tanulással erre a szintre nem lehet eljutni.

 

* * *

Eső ide vagy oda, a Monacói Nagydíj szövete annyiban kísértetiesen emlékeztetett a két héttel ezelőtti isztambuli versenyére, hogy a McLaren az ellenfeleihez képest ezúttal is kibillent a stratégiai szinkronból, s így az élcsapatok nyers tempójára ismét nem derült fény. Az időmérőn a Ferrari volt a gyorsabb, a futamon Lewis Hamilton nyert, ezért aztán ezen a hétvégén sem lettünk okosabbak azzal kapcsolatban, hogy a két világbajnoki rivális között Barcelona óta valóban csökkent-e a különbség, amint azt a McLarennél állítják. A bizonytalanság persze, ezt valószínűleg mondanom sem kell, jót tesz a küzdelemnek.

Ahogy az esős versenyeket általában, a felületes szemlélő számára a különféle incidensek és az erőviszonyok dinamikus változása tették az elmúlt hónapok talán legizgalmasabb viadalává a Monacói Nagydíjat, a szakértő szem azonban leginkább újfent a háttérben zajló, hihetetlenül kiélezett stratégiai játszmát találta gyönyörködtetőnek. Habár ez nem lesz egyszerű kihívás, az alábbiakban megkíséreljük kibogozni a első pillantásra reménytelenül kuszának tűnő szálakat, s egyben választ adunk arra a kérdésre is, hogy vajon vasárnap, ha kiszűrjük a véletlen tényezőket, ki volt a leggyorsabb valójában. Lewis Hamilton? Felipe Massa? Robert Kubica? Netán a felvezető kör rajtjánál egy elektronikai hiba miatt lefulladó Heikki Kovalainen, vagy az önmagához képest méltatlanul csetlő-botló Kimi Räikkönen?

Stratégiai szempontból a verseny döntő mozzanata az volt, amikor Hamilton a 6. körben a Tabac falának koccant, s ki kellett mennie a boxba, ahol a McLaren villámgyorsan reagálva alaposan feltankolta az autóját. Lewis ezzel nem csupán Felipétől és Roberttől eltérő ciklusba került, de meglepő módon taktikai kényszerpályára állította a Ferrarit is, ami döntőnek bizonyult a végeredmény szempontjából - jóllehet, ehhez a McLaren stratégiaváltása mellett szükség volt a David Coulthard és Sébastien Bourdais balesete miatt a 8. körben megjelenő Safety Car-ra is.

A Ferrarinál minden bizonnyal már ennyire korán, azaz a 8-9. kör táján tudatában voltak, hogy baj van. Hogy miért? Azért, mert nyilván lemérték, hogy nagyjából mennyi benzint töltöttek Hamilton McLarenjébe, és ebből hozzávetőleg ki tudták számolni a második boxkiállásának a várható időpontját. Lewis a vizes aszfalton hamar szétszakadó mezőnyben mindössze három helyet vesztett a bakijával, azaz vissza tudott állni ötödiknek a sorban, mielőtt azonban a Safety Car-t a pályára küldték, a 7. kör végén már így is 32.596 másodpercre rúgott a hátránya Massával szemben. A Ferrari számára ez a különbség is csak félig-meddig tűnhetetett megnyugtatónak, a fenti okokból ugyanis tisztában voltak vele, hogy Lewis már csak egyszer fog visszatérni a szerelőihez, s mivel egy kiállással a tankolás hosszától függően 23-29 másodpercet lehetett veszteni, ha Massát kétszer hívják be a boxba - ahogy eredetileg tervezték -, épphogy képes lesz az élen maradni.

Ezt a képletet írta át teljesen a Safety Car, amely miatt Felipe elveszítette bő félperces előnyét Lewis-szal szemben. A prognózis a Ferrari szemszögéből ettől a pillanattól kezdve riasztónak tűnhetett: a két versenyző között lényegében nullára csökkent a különbség, csakhogy Hamiltonra már csak egy, Massára viszont még két boxkiállás várt. Vajon ki tudja majd autózni ezt, kihasználva az alacsonyabb üzemanyagszintjét? A Ferrari stratégáinak egy ideig még lehettek illúziói, ezek azonban hamar szertefoszlottak, amikor Hamilton, noha feltankolt McLarenjével érezhetően lassabb volt nála, 16 másodperc körül tartotta a lemaradását a tankolása felé vészesen közeledő Massához képest.

A Ferrarinak tehát nem maradt más választása, mint átállni az egykiállásos taktikára; ez volt az egyetlen esélyük. Optimálisnak persze korántsem lehetett nevezni, hiszen azt jelentette, hogy a 33. körben legalább 45 környi benzinnel kell leterhelniük Massa autóját (a versenyt végül ugyan a 2 órás időhatárnál intették le, ám a csapatok ekkor még nem tudhatták, hogy addig mennyi kört lesz idejük megtenni, ezért kénytelenek voltak az eredeti, 78 körös távval számolni) - minden azon múlt, hogy Felipe a kirívóan nehéz Ferrarival mennyire fog közel maradni Lewis-hoz, akiről tudták, hogy egyszer még mindenképpen ki kell állnia benzinért.

A kérdés költőivé vált, amikor a terv végül eleve megbukott azon, hogy az aszfalt a Ferrari várakozásainál gyorsabban felszáradt, és Massának a száraz pályára való gumikért mégiscsak vissza kellett térnie a boxba. A stratégia emiatt úgyszólván visszalőtt a kiötlőire, Felipének ugyanis értelmetlenül kellett 22 környi extra üzemanyagot cipelnie a 34. és az 56. kör között; ezt megkaphatta volna a második kiállása során is, és akkor a középső etapban durván 8 tizedmásodperccel lendületesebb iramot tud diktálni. Nem elhanyagolható különbség.

A Ferrarinál azt állították, hogy azért állították át egy kiállásra Felipét, mert a radarkép alapján azt hitték, később újra el fog eredni az eső. A meteorológiai jelentések nem csupán őket tévesztették meg - a Renault és a Toyota már korán extrém esőgumit szerelt mindkét autójára -, és valójában még az FIA hivatalos versenyirányítása is zuhét ígért a verseny utolsó szakasza előtt. Vajon ha ez eléri Monacót, a Ferrari taktikája beválhatott volna?

Nem valószínű. Amikor ugyanis Hamilton az 54. körben másodszor is kiment tankolni, már 37.678 másodperc volt az előnye, vagyis (mivel, amint említettük, egy kiállás 23-29 másodpercbe telt) ismét intermediate gumikat vételezve akkor is vissza tudott volna térni az élre, ha Massa már a leintésig a pályán maradhat. A kettejük közötti időkülönbség változását elnézve Felipének az lett volna az egyetlen esélye, ha az eső úgy a 46. körig megérkezik, ami persze nem történt meg. Lewis pedig túl gyors volt.

Hogy pontosan mennyire? Ezt nem könnyű megbecsülni, mert egyrészt az autók precíz fogyasztási adatai nem nyilvánosak, másrészt azt sem tudjuk, hogy valójában mekkora időveszteséget okoz 10 kg extra benzin cipelése körönként. Ráadásul a McLaren F1 vezérigazgatója, Martin Whitmarsh azt állította, hogy Lewis-t csak azért hívták ki a boxba már az 54. körben, mert száraz pályára való gumikat akartak szerelni az autójára, benzinje ugyanis maradt még "bőven" - tehát rejtély, hogy az első kiállásánál hány körre tankolták meg. A játék kedvéért józan közelítésnek tűnik azt feltételezni, hogy durván az 56-57. körig tartott volna ki a nafta a McLarenben.

Ha ebből indulunk ki, kaphatunk egy képet arról, hogy az élhármas az üzemanyagszinteket is figyelembe véve milyen tempót diktált egymáshoz képest. Mindenekelőtt meg kell jegyezni, hogy a szeszélyesen változékony pályaviszonyok között - a boxkiállások időzítésének, az intermediate gumik kopásának illetve a tapadási viszonyok változásának köszönhetően - voltak olyan szakaszai a futamnak, amikor a mezőny egyik vagy másik tagja az összes társát, beleértve Hamiltonékat is, lepipálta. Az 54-59. körben például Heikki Kovalainen, a 39-42. körben Rubens Barrichello, a 47-50. körben Nico Rosberg volt a leggyorsabb. Valójában az összes versenyző több mint fele, szám szerint 11 mondhatta el magáról, hogy legalább egy körben mindenkinél gyorsabb volt, ami híven mutatja a köridők s az egyéb tényezők, így az üzemanyagszint és a gumik állapota közötti szoros összefüggést. Hamilton konkrétan csak 9 körben volt a leggyorsabb - ugyanannyiban, mint Rosberg, és 7-tel kevesebben, mint Massa -, nagy átlagban mégis ő teljesített a legmeggyőzőbben.

A három dobogós viszonylatában a versenytáv érdemi részét logikusan (azaz a pilóták teljesítményét befolyásoló paraméterek, például a relatív üzemanyagszintek változását figyelembe véve) hat különböző szakaszra lehet bontani. Mégpedig: (1) a rajttól Hamilton koccanásáig és első boxkiállásáig; (2) az első Safety Car-t követő újraindítástól Kubica első boxkiállásáig; (3) Kubica első kiállásától Massa első kiállásáig; (4) Massa első kiállásától addig, amíg elkezdtek átállni a száraz gumikra; (5) attól kezdve, hogy mindhárman száraz gumikra váltottak, a második Safety Car-ig; és (6) a második Safety Car-t követő újraindítástól a leintésig.

Az alábbi táblázatban kigyűjtöttem, hogy ezekben a szakaszokban üzemanyag-korrigáltan ki volt a leggyorsabb a három versenyző közül, abban a szakaszban (szintén üzemanyag-korrigáltan!) milyen körátlagot futott, és másodpercben mérve mennyivel előzte meg a vetélytársait körönként. Mint látható, az első hat körben, amikor a pálya még a legvizesebb volt, Massa stabilan húzott el Hamiltontól, majd a Safety Car-fázis után fej-fej mellett haladtak. Innentől kezdve azonban, a 27. és az 53. kör között - éppen akkor, amikor Felipének minél közelebb kellett volna maradnia a McLarenhez, ha nem akarta, hogy Lewis a második boxkiállását követően eléje érkezzen vissza a pályára - Hamilton az üzemanyagszinteket tekintetbe véve is 0.4-0.5 másodperccel gyorsabb volt a Ferrarinál.

  1. Kül
(sec)
2. Kül
(sec)
3. A szakasz leírása
1 - 6 MAS
1:36.45
<
0.5
HAM <
1.9
KUB Az első SC-ig, HAM koccanásáig
11 - 26 MAS
1:35.00
== HAM <
0.3
KUB Az SC utáni újraindítástól KUB első boxkiállásáig
27 - 33 HAM
1:30.20
<
0.5
KUB <
0.2
MAS KUB boxkiállásától MAS boxkiállásáig
34 - 53 HAM
1:27.55
<
0.4
MAS <
1.1
KUB MAS boxkiállásától addig, amíg száraz gumikra nem kezdtek váltani
57 - 61 MAS
1:21.80
<
0.5
HAM <
0.2
KUB Attól kezdve, hogy mindhárman száraz gumikra váltottak, a második SC-ig
68 - 76 HAM
1:19.00
<
0.4
KUB <
0.4
MAS Az újraindítástól a leintésig

Lewis azzal nyerte meg a versenyt, hogy ebben a döntő fázisban kegyetlenül odatette magát, s miközben a körülmények összeesküdtek a Ferrari taktikája ellen, a McLarené lényegében mindenben passzolt hozzájuk. Hozzá kell tennünk, hogy ez jórészt a véletlenen múlt. Amikor Hamilton autóját a 6. körben feltankolták, még nem tudhatták, hogy az aszfalt majd éppen akkor, vagy legalábbis akkortájt válik alkalmassá a száraz gumikhoz, amikor úgyis vissza kell térnie a boxba, tehát a stratégiája tökéletes szinkronban lesz a körülményekkel. Ráadásul korai tankolásának köszönhetően Hamilton intermediate-jei már éppen a felszáradó aszfalthoz illően váltak egyre kopottabbá, miközben Kubica és Massa az eleve nedvesebb pályára való új gumikon szemcsésedéssel küzdöttek. És bizonyos értelemben vicces, hogy Hamilton falnak koccanása normális esetben súlyosabb hiba lett volna Massa kicsúszásánál a Ste. Devote-ban, hiszen egy extra boxkiállás több időbe telik, mintha csak a bukótérből kellene visszatérni - Felipe eredetileg 7, Lewis viszont 29 másodpercet vesztett az ügyön -, végül mégis annak köszönhetően állt át a nyerő taktikára.

A McLarennél tehát szemfülesen és pimaszul megjátszottak egy lapot, amely aztán mindent vitt. Ehhez kétségkívül mázli kellett, de az egész nem működött volna, ha nincs egy Lewis Hamilton, aki a brutálisan nehéz körülmények között képes élni a lehetőséggel. Mindenesetre van abban valami menthetetlenül ironikus, hogy a McLaren Isztambul után zsinórban másodszor arat sikert egy kényszerből választott taktikával, és mindkétszer azzal, hogy aszinkronba kerül a Ferrarihoz képest. A tanulság ezután már tényleg evidenciának tűnik, hacsak a McLarennél nincsenek meggyőződve róla, hogy nyers tempóval, erőből is le tudják győzni a Ferrarit. Vajon igazuk van? Ez a kérdés egyre érdekesebbé válik.

Ami a Ferrarit illeti, ők felfoghatják a történteket úgy is, hogy a pohár nem félig üres, hanem félig tele van: végül kikaptak ugyan, de gyorsnak bizonyultak a mechanikailag hatékony autót követelő Monacóban, ami az ebből a szempontból hasonló Montreal és Hungaroring - ahol tavaly hátrányban voltak -, vagy az új Szingapúr előtt mindenképpen biztató számukra. Massa éppúgy 3. lett Monacóban, ahogy egy évvel ezelőtt, ezúttal azonban nem söpörték le a pályáról, mint olyasvalakit, aki a futottak még kategóriájában indult; a tavalyival azonos végeredmény önmagában nem is lehetne megtévesztőbb. Hogy mi a helyzet Räikkönennel? Rossz napot bárki kifoghat, és Kiminek igazság szerint még Felipénél is nehezebb dolga volt, mert őt már a 27. körben feltankolták a verseny végéig, azaz akkor 51 környi üzemanyagot cipelt. A futam közepén, durván a 32. körtől a második boxkiállásáig üzemanyag-korrigáltan lényegében azonos tempót diktált Massával, a hajrában, miután egy elvétett féktávon kiütötte szerencsétlen Adrian Sutilt, pedig mindenkinél simán gyorsabb volt (noha ez nem sokat jelent, mert Hamilton ekkor már egyértelműen takarékra kapcsolt).

Drámai túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Monacóban mindhárom dobogós büszke lehetett magára. Lewis azért, mert az esélyekkel dacolva nyert, Felipe azért, mert lehetetlen körülmények között óriásit autózott (és ne felejtsük el azt az utolsó körét sem a Q3-ban...), az egyre magabiztosabban vezető Robert pedig azért, mert az élhármasból egyedül ő nem hibázott, s egyenletes teljesítményének hála legyőzött egy Ferrarit a BMW-vel, amely saját bevallása szerint gyengébb volt a tavalyinál.

 
Üdvözöllek
 
Bölcsesség;)

 
Nagydíjhétvége
 
Boldog névnapot

 
Kimi Räikkönen
 
Nico Hülkenberg
 
Más dolgok
 
Görbe Tükör
 
A világbajnokság állása(pilóták)

1. Sebastian Vettel 234 pont

2. Mark Webber 149 p.

3. Lewis Hamilton 146 p.

4. Fernando Alonso 145 p.

5. Jenson Button 134 p.

6. Felipe Massa 70 p.

7. Nico Rosberg 48 p.

8  Nick Heidfeld 34 p.

9. Vitaly Petrov 32 p.

10. Michael Schumaccher 32 p.

11. Kamui Kobayashi 27 p.

12. Adrian Sutil 18 p.

13. Sebastian Buemi 12 p.

14. Jaime Alguersuari 10 p.

15. Sergio Perez 8 p.

16. Paul di Resta 8 p.

17. Rubens Barichello 4 p.

18. Pedro de la Rosa 0 p.

19. Jarno Trulli 0 p.

20. Vitantonio Liuzzi 0 p.

21. Pastor Maldonado 0 p.

22. Jerome d'Ambrosio 0 p.

23. Heikki Kovalainen 0 p.

24. Timo Glock 0 p.

25. Daniel Ricciardo 0 p.

26. Karun Chandhock 0 p.

 

 

 

 

 

 
Forma- 1 biztonság
 
A világbajnokság állása (csapatok)

1. RBR - Renault 383 p.

2. McLaren Mercedes 280 p.

3. Ferrari 215 p.

4. Mercedes 80 p.

5. Renault 66 p.

6. Sauber - Ferrari 35 p.

7. Force India Mercedes 26 p

8. STR - Ferrari 22 p.

9. Williams Cosworth 4 p.

10. Lotus Renault 0 p.

11.HRT-Cosworth 0 p.

12. Virgin - Cosworth 0 p.

 

 
Mennyi is az idő???
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Kimi hazája
 
Szavazz!!!
Lezárt szavazások
 
Az egyik kedvenc számom
 
miért szereted?
Te miért szereted Kimit?

tehetéges
mert a McLarennél versenyzik
mert finn
mert helyes
szeretem a stílusát
magamat látom benne
ki mondta, hogy szeretem?!
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Idézet

A versenyzés, a vetélkedés a véremben van, az életem része egész életemben ezt csináltam, és hmm... előrébb való bármi másnál...

                   (Ayrton Senna)

 
EZ + AZ
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Dont worry, be happy
 
Szavazz
Hogy tetszik a "Más dolgok" menü

Nagyon jó
Egész jó
Lehetne jobb is
Nagyon gáz
Szörnyű
Egyáltalán van annak a menünek értelme?
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Az osztályom alkotásai:D
 
Szavazz
Hogy tetszik a honlap?

Egész jó
Tűrhető
Nagyon jó
Bújj el!!!
Ciki! Ne hogy reklámozd!
Ez neked honlap?
Húzz el a jó büdös francba
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Finnország
 
Szavazz!
Melyik kommentátort szereted jobban?

Palik Laci
Czolner Gyuszi
Wéber Gábor
Palik- Czolner párosítás
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!